Zaczęło się w Gdańsku…
Choć Rock&Roll zagościł w Polsce już około 1956 roku to
24 marca 1959 roku, w gdańskim klubie Rudy Kot narodził się polski rock. Na scenie wystąpił pierwszy polski zespół rock&rollowy – Rythm&Blues, a publiczność usłyszała takie utwory jak Jail House Rock czy Rock Around The Clock!
Tak rozpoczyna się historia polskiego Rock&Rolla, który szybko, jak powiew wiatru rozprzestrzenił się najpierw na Trójmiasto, a później w najdalsze zakątki naszego kraju.
Gdańsk, jak i Trójmiasto uznane są za kolebkę tego najpopularniejszego gatunku muzycznego i tu między innymi dzięki Ojcu Polskiego Rock&Rolla – Franciszkowi Walickiemu powstawały pierwsze zespoły, które na polskiej estradzie funkcjonują do dnia dzisiejszego.
Muzyka rockowa, stanowi istotny element naszego dziedzictwa kulturowego. Jej wieloletnia historia i wpływ na dzieje historii powinna być zaprezentowana w jednym miejscu.
Tu w Gdańsku, wiele lat temu pojawił się pomysł stworzenia „muzeum”, które nie tylko by prezentowało dorobek artystyczny ponad 60 letniej historii, ale przede wszystkim zbierało, zabezpieczało zbiory i je archiwizowało, digitalizowało, aby ocalić je od zniszczenia i zapomnienia…
…aby później pokazać je światu!
Ekspozycja
Planowana placówka ma mieć wielopłaszczyznową funkcję. Jej oknem wystawienniczym ma być ekspozycja zbudowana w formie, tunelu czasu, podróży która przeprowadzi odwiedzającego przez historię Rock&Rolla i pokaże jego ewolucję.
Lata 50-60 poświęcone będą powstaniu nurtu, i jego prekursorom. Tu też odsłonięte będą kulisy powstania „big-beatu”, bo Rock&Roll za żelazną kurtyną nie miał racji bytu…
Lata 70 to już dynamiczny rozwój muzyki i licznie powstające grupy muzyczne, które do dziś podziwiamy na scenach!
Lata 80 te to początek wielkich festiwali, ewolucji znanego nam rocka i odłamów takich jak hard rock. Następnie lata 90 te i kolejna ewolucja Rock&Rolla, bardziej w pop-rock oraz czasy nowożytne, gdzie następuje wyraźny powrót do korzeni Rock&Rolla… i wszystkiego tego, co 50-60 lat temu było codziennością.
W lokalu usytuowanym w sercu Gdańska, chcemy zorganizować stałą ekspozycję bazującą na 4-5 salach z wystrojem nawiązującym do danej dekady. Meble, ściany, podłogi, elementy wystroju i przede wszystkim nośniki i odtwarzacze muzyczne i tv będą jak przeniesione w czasie.
W każdej z sal, na nośniku TV będzie odtwarzany, krótki film poświęcony kluczowym wydarzeniom muzycznym danej epoki i prezentującym artystów tego czasu. Chcemy aby również pojawiała się w sali możliwość przeglądania okładek płytowych/teledysków/plakatów aby zaprezentować dane trendy artystyczne.
Swoje miejsce mają tu znaleźć okładki płytowe, plakaty czy wideoklipy, których również kolebką jest Gdańsk. Elementy wystroju będą uzupełniały eksponaty przekazane przez znanych muzyków z danej epoki lub te które już są w posiadaniu organizatorów.
Interaktywnie i analogowo
Sala odsłuchowa. To miejsce, w którym zaprezentujemy w pełni zbiory w formie elektronicznej.
Ma się ono składać z kilkunastu stanowisk wyposażonych w multimedialne stoły wraz ze słuchawkami. Będzie tu między innymi zobaczyć i odsłuchać piosenki, fragmenty koncertów, przejrzeć kolekcje plakatów, okładek płytowych czy teledysków.
Rockoteka to forma biblioteki połączonej z czytelnią gdzie, chcemy udostępnić fizyczne zbiory książek i czasopism. Miejsce będzie połączone z kawiarnią, gdzie będzie można spędzić czas na zgłębieniu zbiorów.
Zasoby będą podzielone na do wypożyczenia w czytelni jak i z opcją wypożyczenia do domu.
Również placówka będzie w przyszłości wydawała różne publikacje, które będzie można zarówno wypożyczyć jak i zakupić w muzealnym sklepiku.
Rockowe pamiątki
Tłocznia pocztówek muzycznych – popularna forma popularyzacji nagrań od lat 60 w bloku wschodnim.
Winyle wracają do łask! Chcemy wykorzystać rosnący popyt na płyty winylowe i gramofony. Popularne w przeszłości pocztówki dźwiękowe będą wytwarzane na miejscu dla odwiedzających. Będzie to unikatowa pamiątka z wizyty w naszym mieście i placówce.
Odwiedzający będzie mógł wybrać sobie jedno nagranie z danej epoki, które zostanie nagrane na pocztówce, wraz z indywidualną dedykacją w formie etykiety. Wykonywana będzie w czasie kiedy odwiedzający będzie zwiedzał obiekt i otrzyma go na zakończenie wizyty.
Sklep z pamiątkami – wszelkiego rodzaju gadżety z logo muzeum, książki, płyty, czasopisma, pamiątki…
Rozważamy udostępnienie do sprzedaży części zdigitalizowanych materiałów – zdjęcia, nagrania, plakaty.
Wielofunkcyjna sala
Sala projekcyjna/koncertowa to kluczowy element jednostki. Tu rozgrywać będzie się finał zwiedzania, podczas którego planujemy projekcję filmu poświęconemu historii R&R. Film fabularny planujemy zrealizować samodzielnie przy współpracy z historykami i muzykami.
Sala to również miejsce gdzie będą odbywały się cykliczne wydarzenia kulturalne, z mniejszym naciskiem na koncerty, a z większym na spotkania autorskie, promocje książek, piosenek i imprezy okolicznościowe.
To również miejsce dla większych zgromadzeń lokalnej społeczności.
Dom sąsiedzki/dom kultury – z racji lokalizacji planujemy rozważamy przeznaczenie części pomieszczeń, które dedykowane będą społeczności lokalnej. Chcemy zaprosić od współpracy działające lokalnie koła seniorów i młodzieży.
W tym projekcie szczególnie seniorzy są nam bliscy, bo dużo z nich wychowywało się w czasie kiedy powstawał i ewoluował rock&roll. Wielu z nich może się z nami podzielić swoim wspomnieniami i pamiątkami
Smaki rocka
Rockowy bar i kawiarnia to nieodzowny element każdej placówki. W założeniu ma on być dostępny zarówno dla zwiedzających jak i odwiedzających. Kawiarnia ma serwować zimne i gorące napoje oraz przekąski. Chcemy aby była ona połączona z czytelnią i w jednym z pomieszczeń z mini placem zabaw dla dzieci i interaktywną grą Guitar Hero Rock.
Bar to miejsce spotkań lokalnych artystów, gdzie chcemy aby powstało miejsce, w którym będziemy upamiętniać wizyty znamienitych gości. Jednakże na tym etapie pracujemy nad formą tej atrakcji. W barze nie zabraknie również muzyki, gdzie jej głównym elementem będzie szafa grająca z nagraniami z minionych lat.
Bar ma stanowić zaplecze do organizacji wydarzeń na terenie obiektu i docelowo ma działać również po zamknięciu części muzealnej. Nie planujemy serwowania dań gorących, a organizowane wydarzenia będą obsługiwały podmioty zewnętrzne.
Studio nagrań – rozważamy możliwość utworzenia mini studia nagrań do wynajęcia. Wciąż jest potrzeba na rynku tego typu miejsc.
Sala prób – rozumiana dwojako. Jako miejsce do prób dla zespołów, może być powiązana ze studiem lub jedna z sal wystawienniczych, w której będzie można spróbować swoich sił jako muzyk.
Więcej niż Rock
Wykorzystując stworzoną infrastrukturę i posiadając wieloletnie doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych, będziemy organizować cykliczne wydarzenia. Jednym z pomysłów jest zaproszenie do udziału ludzi rocka, którzy wcielając się w rolę stand up’owca barwnie będą przedstawiać kulisy życia artysty, przytaczając autentyczne historie.
Chcemy aby miejsce to stało się stałym punktem promocji książek, płyt i teledysków, co za tym idzie konferencji prasowych. Przy obecnym rynku nie mamy zamiaru konkurować z istniejącymi klubami muzycznymi więc organizacja koncertów nie będzie głównym elementem placówki.
W przeszłości organizowaliśmy ogólnopolski konkurs miłośników Rock&Rolla, który chcielibyśmy w nowej formule reaktywować.
Jak poprzednie edycje wskazały to również idealne narzędzie dotarcia do właścicieli wielu, nieznanych i nie publikowanych zbiorów, które w przyszłości mogą wzbogacić kolekcję placówki.
Muzeum Rock&Rolla to jednak nie tylko placówka. Planujemy zajmować się honorowaniem i umieszczaniem w tkance miejskiej i społecznej ludzi zasłużonych dla tej części kultury. Jednym z pierwszych wniosków, będzie powstanie placu Czerwonych Gitar wraz z ławeczką dźwiękową przy gdańskim Cristalu, gdzie powstał zespół. Planujemy też organizację konkursu muzycznego w szkołach, który swój co roczny finał będzie miał na wspomnianym placu.
Również planujemy namawiać zarówno Radę Miasta Gdańska jak i prywatnych inwestorów do honorowania zasłużonych. Marzy nam się Rock&Rollowe osiedle i przechadzanie się po skwerach i uliczkach znanych rockowców…
Działalność muzealna
Centrum Digitalizacji Rock&Rolla, to podstawowy element i funkcja powstającej placówki. W przestrzeni zaplecza, chcemy zorganizować pracownie archiwalne, gdzie będziemy zabezpieczać, kopiować i digitalizować zbiory. W obecnej kolekcji posiadamy blisko 4000 skatalogowanych zdjęć związanych z muzyką.
Niestety kilka tysięcy naszych negatywów, które posiadamy, wciąż oczekuje na zabezpieczenie i zdigitalizowanie, a następne skatalogowanie.
W zbiorach posiadamy setki dokumentów, plakatów, klisz drukarskich, czasopism, książek i pamiątek, których stan z roku na rok ulega pogorszeniu.
Posiadamy również wiedzę, gdzie znajdują się inne wartościowe zbiory, które mogą zostać przekazane na rzecz placówki, bądź przekazane do skopiowania, zabezpieczenia i prezentacji.
Warto wspomnieć, że z naszych zbiorów korzystają już istniejące placówki jak choćby Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu czy Muzeum w Jarocinie. Na bazie tych zbiorów powstało wiele książek i albumów cieszących się ogromną popularnością.
Chcemy aby końcowym efektem naszych działań było internetowe muzeum Polskiego Rock&Rolla, gdzie upublicznimy całość zbiorów i dokonania naszej jednostki.
Obecnie jesteśmy na etapie projektowania przestrzeni muzeum i oczywiście pozyskiwania środków. Zachęcamy do wspierania naszych działań poprzez wpłacenie darowizny i przekazanie 1,5%podatku. Dzięki NIECH ŻYJE ROCK’n”ROLL !!!