Noc Muzeów

Korzenie Rocka – Noc Muzeów 13.05.23

Będzie się działo !
Zapraszamy 13 maja br. do Winda GAK na Europejską Noc Muzeów!
Podczas rock’n’rollowego spotkania, pokażemy Wam, zbiory Wojciecha Korzeniewskiego i Stowarzyszenia Cygnus, które stanowią podwaliny Muzeum Rocka.

Całą przestrzeń Widny wypełnią Rock&Rolowe plakaty, afisze, zdjęcia, eksponaty: pamiątki po gwiazdach, sprzęt muzyczny, przypinki, książki, czasopisma…słowem wszystko, to co będziemy w stanie pokazać i wyciągnąć z naszych piwnic, strychów i magazynów

Zaprezentowana zostanie część zbiorów płyt winylowych, których mamy grubo ponad 2 tysiące, czy pocztówek dźwiękowych, których równie zaprezentowana zostanie jedynie część, bo w zbiorach jest ich blisko 4 tysiące, a może ponad!

W jednej z sal zaprezentowane zostaną zdigitalizowane przez Stowarzyszenie zbiory zdjęć dotyczące historii sopockiego Non-Stopu, czy też unikatowe zdjęcia gwiazd bigbitu, które pojawiły się na Festiwalach w Opolu, autorstwa legendy polskiej fotografii Marka Karewicza. Prezentacji zdjęć towarzyszyć będą największe przeboje rocka, a dla odwiedzających tą sale przygotowany zostanie konkurs identyfikacji, przedstawionych postaci muzyki.

W salach i przestrzeni obiektu, pojawią się również wystawy na rollupach poświęcone historii polskiego rocka. Zaprezentowane zostanie również Archiwum Polskiego Rocka, największej bazy okładek płytowych w tej części Europy, stworzonej przez Daniela Wolaka !

Początki Rocka !

W sali czarnej odbędzie się spotkanie przy rocku, z udziałem publiczności, które poprowadzi Wojciech Korzeniewski, a jego gościem będzie Jerzy Skrzypczyk! Tematem rozmowy będą początki Rock&Rolla w Polsce i oczywiście Czerwonych Gitar.

Następnie kilka rockowych utworów zaśpiewa wokalistka Marta Kruk, po czym nastąpi projekcja filmu dokumentalnego “Dzień z życia Franka”. Nigdy nie emitowany dokument, poświęcony Franciszkowi Walickiemu, ojcu chrzestnemu polskiego Rocka.

Na uczestników będą czekały również reprodukcje kultowego czasopisma Musicorama. Na ekranach będzie można zobaczyć i usłyszeć koncerty rockowe. Przedstawione zostaną również archiwa oczekujące m.innymi na digitalizację jak ok 20 tyś negatywów z koncertów i wydarzeń muzycznych autorstwa Jacka Awakumowskiego czy Marka Karewicza.

Wystawa zewnętrzna

Na płocie przed Windą GAK zawiśnie wystawa Legendy Polskiego Rocka, zdjęcia autorstwa Jacka Awakumowskiego, wykonane głównie podczas Festiwali w Jarocinie. Ekspozycję stanowi 30 plansz z największymi gwiazdami tego nurtu wraz z kodami QR do nagrań

Wystawa będzie eksponowana całodobowo przez miesiąc czasu.

W czasie wizyty uczestnicy będą mogli porozmawiać z twórcami Nocy Muzeów:  Michałem Szultą i Wojciechem Korzeniewskim, którzy planują utworzenie muzeum rocka w Gdańsku !

Dołącz na Facebooku!

Wstęp bezpłatny, na uczestników będzie czekała kawa herbata i przekąski.

Winda GAK, ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza), 80-406 Gdańsk Wrzeszcz

Niech żyje Rock’n’Roll !